Proces produkcji tak podstawowych przedmiotów, jak metalowe wieczka do szklanych słoików i butelek, wydaje się być względnie prosty. Na jakie cechy warto jednak zwrócić uwagę, by zakupić właściwe nakrętki?
Rozmiar zakrętki twist-off
Najważniejszą cechą podczas wybierania wieczek jest oczywiście ich średnica. Producenci oferują bardzo różne warianty, które korespondują zarówno ze średnicą typowych opakowań szklanych, jak i tych niestandardowych. Przykładowe wartości to między innymi 33 mm, 43 mm, 53 mm, 66 mm, 82 mm czy nawet 100 mm. Najczęściej spotykana wersja to 82 mm – pasuje do słoików o różnej wielkości i pojemności. Mniejsze zwykle wybierane są do butelek o wąskich szyjkach, a także do małych słoiczków.
Hermetyczne zamknięcie
W procesie produkcji metalowych wieczek twist-off trzeba mieć na uwadze, że będą one zabezpieczać produkty żywnościowe: soki, przetwory, suszone warzywa, a nawet zupki czy też inne dania dla niemowląt. By zapewnić hermetyczność zamknięcia, zakrętki twist-off muszą być dopasowane do gwintów słoików i butelek. Po ich wewnętrznej stronie znajdują się zatem wypustki umożliwiające szczelne połączenie wieczka z zaczepami na gwincie słoika lub butelki.
Metalowe zakrętki do butelek i słoików różnią się nie tylko kolorem, czy litografią, ale także rodzajem wewnętrznej uszczelki, która w zależności od zastosowania (np. produkty wysoko-tłuszczowe), lub procesu obróbki termicznej produktu (pasteryzacja, sterylizacja), charakteryzują się różnym składem chemicznym.
Z motywem warzywnym, owocowym i pszczelarskim
Ponieważ wieczka typu twist-off mogą być wykorzystywane przy różnego rodzaju produktach żywnościowych, warto, by wyróżniały się na półkach sklepowych i ułatwiały identyfikację znajdującej się w środku żywności. W chwili obecnej do produkcji wieczek wykorzystuje się więc tworzywa z różnymi motywami: warzywnymi, owocowymi czy też pszczelarskimi. Nakrętki warzywne są wybierane przez firmy oferujące np. kiszone ogórki, czy marynowaną paprykę, owocowe sprawdzają się jako zamknięcia słoiczków z konfiturami i dżemami, a pszczelarskie oczywiście pasują na miody. Kolorowe wieczka twist-off można zaś dobierać do etykiet umieszczonych na szklanych opakowaniach.