Renomowany Dystrybutor opakowań szklanych i zakrętek twist-off

}

Pn. - Pt. 7.30- 15.30

ZAPRASZAMY

ul. Kozierowskiego 4

Skórzewo k/Poznania

Masz pytania? 61 876 84 60

malex@opakowaniaszklane.pl

Proces produkcji szklanych słoików

Proces produkcji szklanych słoików

Zastanawiasz się, jak powstają opakowania oferowane przez naszą firmę? W tym artykule przybliżymy nieco proces produkcji szklanych słoików. Zapraszamy do lektury.

Potrzebne surowce

Do najważniejszych składników, niezbędnych do wytworzenia tego rodzaju opakowań, należy soda, wapń oraz piasek kwarcowy. Ponieważ mamy tu do czynienia z materiałem, który bardzo dobrze nadaje się do recyklingu, często dodawana jest do nich stłuczka szklana – ważne jednak, by była ona tego samego typu, co materiał produkowany przez nas. Zestaw surowców uzupełniany jest ponadto o środki klarujące materiał – to znaczy eliminujące pęcherzyki gazów. Ostatnim, opcjonalnym elementem jest barwnik, stosowany przy produkcji słoików kolorowych.

Mieszanie, topienie i formowanie

Tak przygotowane surowce pod wpływem wysokiej temperatury zamieniane są w masę szklaną. Uprzednio wymieszane, trafiają do pieca hutniczego, rozgrzanego do około tysiąca stopni Celsjusza. Ciągnąca się masa kierowana jest następnie specjalnymi kanałami do maszyn formujących. W międzyczasie dochodzi również do procesu schładzania i termicznego jej ujednorodnienia. Pojedyncze egzemplarze słojów formowane są poprzez wydzielenie tak zwanej „kropli”, czyli po prostu porcji masy szklanej, która trafia do formy. Wytworzony w niej obiekt musi być następnie schłodzony, tak aby nie doszło do dalszych odkształceń.

Uszlachetnianie, zwiększanie wytrzymałości i inspekcja

Słoiki ze szkła sodowego i sodowo-wapniowego są dobrze uodpornione na działanie zmiennych temperatur. Między innymi dla tego tak dobrze sprawdzają się w przechowywaniu żywności. Odpowiadają za to kolejne kroki procesu produkcyjnego: hartowanie opakowań na gorąco i nanoszenie na nie różnych tlenków, odprężanie i redukcja naprężeń termicznych, a także uszlachetnianie na zimno. Dzięki tym procesom zwiększa się również ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wyprodukowane słoiki poddawane są również inspekcji w celu wyeliminowania produktów wadliwych. Egzemplarze niespełniające standardów wykorzystuje się w ponownym procesie przetapianiu surowców.